Blogger Widgets Blogger Widgets

ZALMAN CNPS20LQ Intel / AMD Su Sogutma Sistemi İnceleme

Yazar Pc Oyuncum Tarih 18 Tem 2012
Sogutma sistemleri İncelememizde yine bir Su sogutma sistemi inceleyecegiz . Günümüzdeki Battlefield 3 , Crysis 2 gibi oyunları malesef düşük sıcaklıklar altında oynayamıyoruz . Her ne kadar işlemciniz iyi olsana normal istediginiz sıcaklıgı bulamıyorsunuz . Su sogutma sistemleri artık çok fazla tercih ediliyor . Normal Fan sogutmalarla aralarında 100-200 TL fark var . Şimdiki Su sogutma sistemi incelememizde ZALMAN CNP20LQ INTEL 1155/1156/1366/2011 & AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1 Sıvı sogutma sistemini inceleyecegiz . Bu sogutma sistemindeki en sevilen özelliklerden birisi hem İntel hemde Amd işlemcilere takılıyor olabilmesi . Çok fazla işlemciyi destekliyor olması kullanıcılar ayrı bir neden oluryor . İleride İşlemcinizi degiştirdiginizde sogutma sisteminizde degiştirme gibi bir sıkıntınız olmuyacak .

Sogutma Sisteminin Özellikleri ;                  
İşlemci destegi ; Intel / AMD
Sıvı sogutma ; Evet var
Metrryal ; Aliminyum
Fan boyutu ; 120 mm
Fan devir hızı ; 900 - 2000 + %10
Fan gürültüsü ; 17 - 36 dBA + % 10İşlemci desteginin Her iki Markayıda destekliyor olması oldukça iyi bir özellik. Çogu sogutma sistemi tek bir markayı desteklerken en fazla 2 Soket tipini destekliyor . Bu sogutma sistemi ise 2 Markayı aynı zamanda 9 Soket tipini destekliyor .
Sıvı sogutma olması günümüz oyunlarında daha iyi FPS alınması ve daha kolay Overclock yapılması için oldukça iyi . Oyunları kasmadan oynamak isteyenler için ve Overclock ( hız aşartma ) yapmayı sevenler için oldukça ideal bir sogutma sistemi .
İşlemciyle temasa giren Aliminyum bölge ısıyı daha çabuk dışarı atıyor ve İşlemcinin ısınmamasını saglıyor .Bu özellikte ısınma probleminin oldukça az oldugunu anlıyoruz .
Fan devir hızı bilgisayardaki yüke göre otomatik olarak degişiyor 900 - 2000 arasında ayrıca eger fan hızı yetersiz olursa diye Overclock ile %10 arttırabiliriz Fan devir hızını .
Su sogutma sistemlerinin en büyük özelliklerinden biriside sessiz çalışmaları . 17-36 dBA arasında degişen ses gürültüsü Overclock yaparsanız %10 oranında artabiliyor .

Genel olarak sogutma sistemi Overclock (hız aşırtma ) sevenler için çok ideal bir sogutma sistemi . Oyunları takılmadan oynamak isteyenler ve İşlemcisini yormadan stabil ısılarda oynamak isteyenler için İdeal bir su sogtma sistemi . Su sogutma sisteminin 9'dan fazla İşlemci soketine uygun olması Kolay kurulum ve ilerde işlemci degişikligine gideceginiz zaman sizi yeni bir Sogutma sistemi almaya zorlamıyor .


0 yorum:

Yorum Gönder